Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba sevgili öğrenciler. Son dönemlerin en büyük tartışma konusu YGS-LYS'nin kalkıp yerine yeni bir sistemin geleceği olsa gerek. Bugün yapılan açıklamaya göre artık YGS-LYS tamamen kalktı, yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS geldi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), kısaca 2018-2019 eğitim-öğretim yıllarında uygulanacak olan iki ayrı oturumdan oluşan bir sınavdır.

yükseköğretim kurumları sınavı yks nedir
yükseköğretim kurumları sınavı yks nedir
İlk oturumda temel yeterlilik esas alınıp akıl yürütme, Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama vb. becerileriniz ölçülecek. Bu ilk oturum sabah yapılacak, ikinci oturum ise daha çok lise müfredatında ne görüldüyse bunlardan sorumlu tutulacaksınız. Ayrıca tüm adayların mutlaka 1. oturuma girmesi zorunlu tutuluyor, yani 1.oturuma girmeden 2.oturuma girmek gibi bir seçeneğiniz yok. Aynı yıllarca uygulanan YGS-LYS sistemindeki gibi. İlk oturum 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu içeren bir test olacak. İkinci oturum için henüz açıklanmış net bir bilgi bulunmuyor, muhtemelen kısa süre içinde ekstra bilgiler YÖK başkanı tarafından duyurulacaktır.

Gelen ilk tepkiler doğrultusunda bir inceleme yaptığımızda gördük ki: birçok öğrenci ilk sınavın sabah, ikinci sınavın öğleden sonra olmasından ötürü epey rahatsız. Yani sabah gireceği 1. oturum sınavı kötü geçen 2.oturuma hangi öz güven, motivasyon ile girecek merak konusu.
Maddeler detaylara girecek olursak;

  • YGS-LYS kaldırılmış, yerine YKS gelmiştir.
  • Sınav TYT(Temel Yetenek Testi) ve öğleden sonraki sınav (2.sınav) olmak üzere 2 oturuma ayrılmıştır.
  • YKS'nın iki oturumu da aynı gün yapılacak, sadece yabanci dil sınavına girecekler pazar günü tek oturuma girecekler. (bkz yabancı dil sınavı hakkında detaylar
  • 18 puan türü (YGS-1, YGS-2, LYS-1 vs...) 5 puan türüne düşürülmüştür.

Çok büyük tartışmanın döndüğü YKS'de açık uçlu soruların olup olmayacağı konusuna noktayı koyduğumuz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca yks sistemindeki oturumlar ve derslerin ağırlık dağılımları konusunda kafanız karıştıysa şuradan o yazımıza ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Murat Yilmaz

0 yorum:

Yorum Gönder