YKS Sistemindeki Oturumlar ve Ağırlık Dağılımları

Sponsorlu Bağlantılar

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavının iki oturumdan oluştuğu bilgisini daha önce sitemizde birçok defa vermiştik. Bizi ilk olarak bu yazımızdan bulup bilgi edinmeye gelenler için tüm detaylarıyla yks sistemi için oturumlar ve derslerin ağırlık dağılımları sizlerle.

yks sistemindeki oturumlar ve ağırlık dağılımları
yks sistemindeki oturumlar ve ağırlık dağılımları
İlk olarak 1.oturum olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT) 40 Türkçe sorusu, 40 Matematik sorusu, 20 Sosyal Bilimler, 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Bu oturum baraj puanınızı oluşturacağından herkesin girmesi zorunludur. Sorular Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'in ortak müfredatından oluşacak ve 150 puan, baraj olarak belirlenmiştir.
TYT puanı en az 150 olan öğrenciler sadece ön lisans bölümlerini tercih edebilecekler. Bu puanın altında alan öğrencilere herhangi bir tercih hakkı tanınmayacaktır. Eğer Temel yeterlilik testi sonucunuz 180 ve üzeri ise lisans programlarını tercih edebileceksiniz. Bunların yanında eğer puanınız 200 ve üzeri ise bu puanı 2.yıl da kullanabileceksiniz. Yani geçerlilik süresi 2.yıl olacak (Benzer sistem ALES'te zaten mevcuttu). Aynı zamanda YKS sisteminden alacağınız puanın %40'ını oluşturmaktadır. 23 Haziran 2017 saat 9:00'da uygulanacak olan bu oturum için YÖK kendi resmi sitesinde paylaşılmıştır.
yök yks alıntısı
yök yks alıntısı
İkinci oturumda ise 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı - Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Coğrafya 2, Tarih, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Fen Bilimleri ve 40 adet matematik sorusu yer alacak. Ağırlık dağılımına baktığımızda ise sözel puan türü için Türk Dili ve Edebiyatı - Coğrafya 1 testi ile Sosyal Bilimler testi %50, %50 olarak ayrılacaktır. Sayısal puan türü için de Matematik ve Fen Bilimleri testi için aynı ağırlık dağılımı geçerlidir (eşit dağılım). Eşit ağırlık puan türünde ise Türk Dili ve Edebiyatı - Coğrafya 1 ve Matematik testi eşit dağılmaktadır.

İlk yazımızı YKS Nedir sorusu üzerine hazırlamıştık. Eğer sistem hakkında kafanızda soru işaretleri varsa buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

YKS Sistemindeki Oturumlar ve Ağırlık Dağılımları Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Murat Yilmaz

0 yorum:

Yorum Gönder