2018 YKS Fizik için Kitap ve Kaynak Önerileri

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili öğrenciler, hepinize merhaba. YKS Kitap ve kaynak önerileri serimize bugün Fizik dersi ile devam ediyoruz.

yks fizik kitap ve kaynak önerileri
2018 yks fizik kitap ve kaynak önerileri

Fizik denince aklıma Newton gelirdi yaklaşık 3 yıl kadar önce. :) Sonra oturup sınava hazırlanınca aslında ne denli önemli bir ders olduğunu anladım. (her ne kadar ezberci bir eğitim sistemimiz de olsa) Şimdi bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. YKS aslında TYT ve 2.oturum olmak üzere iki oturuma bölündü ve ilk oturumda matematik ve türkçe dışında hiçbir dersten sorumlu olmayacaksınız. Ancak buradan şu çıkarım yapılmalı, eğer TYT'de fizik ve diğer dersler yoksa 2.Oturumda sadece LYS ayarında değil YGS ayarında da sorular sorulacak demektir.

Aşağıda önerdiğimiz kaynaklar YGS-LYS seviyesinde karışık olacaktır kısaca. Ayrıca müfredatta herhangi değişiklik olmadığından bu kaynaklardan çalışmanızda hiçbir sakınca yoktur. Konular aynı, sadece soru sayıları değişecek. Tek dikkat etmeniz gereken şey fen bilimleri soru sayısı epey düştüğü için soruları daha seçici ayarlayacaklar.

Bu da deneme çözerken çok farklı sorularla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. Çok uzattıkça uzattık, kitap önerisi adı altında bu tip bilgiler vermek biraz yanlış oldu ama kusura bakmayın. Artık siz soru sordukça ben de anlamadığınız sistem detaylarına tek tek cevap veririm, daha mantıklı olur.

Ben ilk olarak Fizik serüvenime Palme Yayınlarının konu anlatımlı Fizik kitabıyla başlamıştım. Konu anlatımı gerçekten kaliteli ve konuların yanında pekiştirme amaçlı minik soruların olması anlam kolaylığı sağlıyor.
yks fizik kitap önerisi 1
yks fizik kitap önerisi 1

Ancak eğer hiçbir fizik bilginiz yoksa ve aynı benim gibi fizik deyince aklınıza Newton'dan başka bir şey gelmiyorsa :), o zaman Karekök yayınlarının 0 fizik konu anlatımlı kitabından başlarsanız daha iyi olur.
yks fizik kitap önerisi 2
yks fizik kitap önerisi 2

Ardından soru bankası olarak Fen Bilimleri yayınları tarafından hazırlanan YGS Fizik soru bankasını çözebilirsiniz. Ben çözmedim ama dershanedeki fizikten full çeken arkadaşım önermişti, sorular epey kaliteli deniyor ama çözmediğim için bilemiyorum.
yks fizik kitap önerisi 3
yks fizik kitap önerisi 3

Ardından hemen üstüne Okyanus Yayınlarının LYS Fizik Özel Ders Konseptli Konu Anlatımı kitabını bitirin. Zaten 1.oturum ile 2.oturum üst üste yapılacağı için (sabah ve öğle) fiziği 1 ve 2 diye ayırmak yanlış olacaktır. Tam ÖSYM tarzı sorular hazırlayan Okyanus oldukça iyi bir yayın, bir de her konunun sonunda mikro konu testi diye bir değerlendirme testi var ki tadından yenmiyor.
yks fizik kitap önerisi 4
yks fizik kitap önerisi 4

Eğer Okyanus yayınlarının anlatım tarzını seviyorsanız size LYS fizik soru bankasını önereceğim çünkü ben hem konu anlatımı olan kitabı hem de soru bankasını çözmüştüm ve verimli olmuştu. Eğer Okyanus yayınlarını pek sevmiyorsanız veya ısınamadıysanız, Palme yayınlarının LYS fizik soru bankasını çözebilirsiniz, o da aşağı yukarı aynı ayardadır.
yks fizik kitap önerisi 5
yks fizik kitap önerisi 5
yks fizik kitap önerisi 6

Çözmeseniz de olur ama yine de vaktiniz varsa bu çözdüklerinizin üzerine çözün diyebileceğim diğer bir kitap da Yayın Denizi yayınlarından LYS Fizik tamamı çözümlü soru bankası, karekod'unu okutarak internetten çözümlerine ulaşabiliyorsunuz. Kitabın tamamı çözümlü bu arada, bilginiz olsun.
yks fizik kitap önerisi 7
yks fizik kitap önerisi 7

Yukarıdaki BONUS dışında bir tane de kaliteli ve zor bir yayın önermek istiyorum. Zaten önceki kitap önerileri yazılarımı okuyanlar hep bilir, ben hep karekök yayınlarını tavsiye edip duruyorum. Burada da bahsetmesek olmaz, LYS Fizik soru bankasını kesin çözün diyorum. Çünkü diğer kitaplardan sonra hem sizi bir tık üste taşımış olacak hem de "daha ne kadar zor sorabilirler ki" diye düşünenlere güzel bir cevap verecektir.
yks fizik kitap önerisi 8
yks fizik kitap önerisi 8

Epey uzun bir yazı oldu, benim çalıştığım ve tavsiye ettiğim kitaplar bunlar. Bunların yanında faydalı olacağına inandığım 1-2 youtube kaynak önerim olacak.


İlk olarak Hocalara Geldik kanalı ücretsiz eğitim konusunda oldukça iyi ve youtube üzerinden 87 kadar fizik videosuna ulaşabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak 9,10,11.sınıflara özel videolar da mevcut (fizik adı altında). Bunun dışında Umut Öncül isimli bir hoca var, yine ücretsiz olarak Fizik için kaliteli içerikler sunuyor.

Eğer daha çok yks kitap ve kaynak tavsiyesi istiyorsanız lütfen yorum yapın. Ayrıca bir önceki yazımız olan matematik 2 için kitap önerilerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

2018 YKS Fizik için Kitap ve Kaynak Önerileri Rating: 4.5 Diposkan Oleh: Murat Yilmaz

0 yorum:

Yorum Gönder